Jonas Hultsten damarbetsbord
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JONAS HULTSTÉN (mästare i Stockholm 1773-1794), damarbetsbord, gustavianskt stockholmsarbete, otydligt signerat med bläck Hultstén, fristående, fanerat med amarant, björk, lönn, m.fl. träslag, delvis graverad intarsia av lagerfestonger, fem lådor, höjd 72, 69 x 37 cm
Skador, lagningar, kompletteringar, skiva och beslag saknas. Lösa fanérbitar finns att avhämta i Utlämningen
671672
2019-08-28