Jonas Hultsten damarbetsbord

Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord
Jonas Hultsten damarbetsbord

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (mästare i Stockholm 1773-1794), damarbetsbord, gustavianskt stockholmsarbete, otydligt signerat med bläck Hultstén, fristående, fanerat med amarant, björk, lönn, m.fl. träslag, delvis graverad intarsia av lagerfestonger, fem lådor, höjd 72, 69 x 37 cm

Skador, lagningar, kompletteringar, skiva och beslag saknas. Lösa fanérbitar finns att avhämta i Utlämningen

671672

2019-08-28