Hänge Ryssland

Hänge Ryssland
Hänge Ryssland
Hänge Ryssland
Hänge Ryssland
Hänge Ryssland
Hänge Ryssland
Hänge Ryssland
Hänge Ryssland
Hänge Ryssland
Hänge Ryssland

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

HÄNGE, Ryssland, i form av påskägg troligen efter förlaga Faberge, turkos guillouche, dekor med det ryska statsvapnet dubbelörnen smyckad med små huggna diamanter och rubiner, förgyllt sterlingsilver, öppningsbar ögla kopplingsbar på collier, märkt A.AHAHOB 925, inköpt av nuvarande ägare i dåvarande Leningrad i slutet på 1970-talet, höjd ca 35 mm inkl ögla, vikt ca 13.7 g

Emalj med stötskada.

671688

2019-09-01