Salongsgrupp gustaviansk stil
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SALONGSGRUPP, sengustaviansk stil, 1900-talets första kvartal, 5 dlr, bestående av bord samt 2+2 stolar, rikligt träskuren dekor i form av kannelerade ben, bladhölster, egyptiserande kvinnohuvuden samt lejonmaskaroner och fleuroner, stolarnas sitthöjd ca 45 cm, matbordets höjd ca 77 cm, diameter 80 cm
Bruksslitage, bordet med trasaig del vid underede, flertal stötmärken
671755
2019-08-29