Slaglåsgevär Nussbaum
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, ändrat från flintlås, låsblecket signerat Nussbaum, Stockholm, sannolikt Jacob Nussbaum (1731-1802), helstock i valnöt med skuren dekor, hornnäsa, stålbeslag, längd ca 130 cm
Slitage och skador, senare kolvlådelock, laddstake saknas
671787
2019-11-17