Slaglåsgevär Nussbaum

Slaglåsgevär Nussbaum
Slaglåsgevär Nussbaum
Slaglåsgevär Nussbaum
Slaglåsgevär Nussbaum
Slaglåsgevär Nussbaum
Slaglåsgevär Nussbaum

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, ändrat från flintlås, låsblecket signerat Nussbaum, Stockholm, sannolikt Jacob Nussbaum (1731-1802), helstock i valnöt med skuren dekor, hornnäsa, stålbeslag, längd ca 130 cm

Slitage och skador, senare kolvlådelock, laddstake saknas

671787

2019-11-17