Bajonetter 4 st, Sverige samt Schweiz

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BAJONETTER, 4 st, 3 Svenska 1 från Schweiz, Svensk Bajonett m/1856 blad ca 60 cm för Minié-gevär ca 2000 st tillverkades av Husqvarna för flottan, Svensk Bajonett m/1896 parerskyddet är märkt 2 I21 No307 ca 21 cm kromat blad märkt krona 294 baljan märkt 2 I21 No 391, Svensk Bajonett m/1965 för AK4 ca 16 cm kromat blad svart handtag stämplat med tre kronor saknar balja, Schweizisk Bajonett m/1957 för Sturmgewehr 57 ca 32 cm långt omslipat blad parerskydd märkt KV146 saknar balja

Bruksslitage, åldersrelaterad slitage på samtliga

671788

2019-08-28