Stolar senbarock
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, 6 st snarlika, senbarock, 1700-talets första hälft, sannolikt Lindome, bonat lövträ, sitthöjd 47 cm
LITTERATUR: Birgitta Martinius: Stolar från Lindome, Västerås 2012, sidan 54ff, jämför snarlika stolar
Ställvisa skador, lagningar och kompletteringar
671928
2019-08-29