Stolar senbarock

Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock
Stolar senbarock

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

STOLAR, 6 st snarlika, senbarock, 1700-talets första hälft, sannolikt Lindome, bonat lövträ, sitthöjd 47 cm

LITTERATUR: Birgitta Martinius: Stolar från Lindome, Västerås 2012, sidan 54ff, jämför snarlika stolar

Ställvisa skador, lagningar och kompletteringar

671928

2019-08-29