Ottomansk Kilij

Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij
Ottomansk Kilij

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KILIJ, 1800-tal, sannolikt Ottomansk, parerstänger i mässing, kavelplattor av horn, guldbemålad dekor av kaligrafi, delvis textilklädd träbalja med mässingsbeslag, längd 87 cm

Baljan med slitage, kaligrafin på klingan nött, kavelplattorna med skador

672213

2019-08-31