Sabel sachsisk
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SABEL, sachsisk, troligen m/1867, för infanteriofficer, mässingfäste med vikbar genombruten parerplåt med sachsens vapen, rak klinga med tillverkarmärkning samt kungligt monogram, samt märkt Eisenhauer garantiert, stavmålad stålbalja, längd ca 95,5 cm
Saxon Infantry Officer´s Sabre
Slitage och repor, balja med bucklor
672225
2019-09-01