Sabel sachsisk

Sabel sachsisk
Sabel sachsisk
Sabel sachsisk
Sabel sachsisk
Sabel sachsisk
Sabel sachsisk
Sabel sachsisk
Sabel sachsisk

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SABEL, sachsisk, troligen m/1867, för infanteriofficer, mässingfäste med vikbar genombruten parerplåt med sachsens vapen, rak klinga med tillverkarmärkning samt kungligt monogram, samt märkt Eisenhauer garantiert, stavmålad stålbalja, längd ca 95,5 cm

Saxon Infantry Officer´s Sabre

Slitage och repor, balja med bucklor

672225

2019-09-01