Carl Westman (1866-1936) enligt uppgift

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARL WESTMAN (1866-1936), enligt uppgift: takkrona, nationalromantik, tidigt 1900-tal, smidesjärn och mässing, diameter ca 87 cm, korgbotten med 9 lampfästen, 10 hängfästen, fästen för glas, ringar för kedjor alternativt stag, senare kedjor, 4 st, medföljer, total höjd 124 cm.

PROVENIENS
Enligt uppgift från Rådhuset, Stockholm

Ej komplett, glas saknas, skador, vissa lampfästen, stag samt ringar saknas, samt kula.

672348

2019-08-29