Karta Linnerhjelm 1792 Södra delen

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KARTA. LINNERHJELM, G. F. Landswägarne genom södra delen af Swerige. 1792. Graverad karta över södra Sverige, figurativ kartusch, vikbar, uppfodrad på väv, ca 64x50 cm,

Gustaf Fredrik Linnerhielm, född 1757, död 1819, var en svensk adelsman, godsägare och 1796-1819 Sveriges genom tiderna ende riksgeograf till vilket han utnämndes av Gustav IV Adolf.

Slitage, fläckar, skador

672367

2019-08-30