Gustaf Wilhelm Palm oljemålning

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUSTAF WILHELM PALM (1810-1890): Herlövs Gård utanför Kristianstad (GW Palms födelsehus), signerad och daterad G. W. -en palm 1880, etikett a tergo (renskriven text medföljer), olja pannå, ca 21x26 cm
PROVENIENS: A Heinbrandts Konsthandel, Stockholm
LITTERATUR: Gustaf Lindgren "GW Palm", SAK 1934, sid 3

672464

2019-09-01