Slaglåsgevär Gudmund Nystrand

Slaglåsgevär Gudmund Nystrand
Slaglåsgevär Gudmund Nystrand
Slaglåsgevär Gudmund Nystrand
Slaglåsgevär Gudmund Nystrand
Slaglåsgevär Gudmund Nystrand
Slaglåsgevär Gudmund Nystrand
Slaglåsgevär Gudmund Nystrand
Slaglåsgevär Gudmund Nystrand
Slaglåsgevär Gudmund Nystrand
Slaglåsgevär Gudmund Nystrand

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, låset signerad Gmd Nystrand (Gudmund N. Eskilstuna 1768-1863), pipa med svinrygg och oktagonalt kammarstycke, helstock med stålbeslag, kolvlåda, längd ca 116,5 cm

Omfattande slitage och skador, delar saknas

672516

2019-09-01