Tidskrift för hästvänner 2 vol.

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HÄSTAR (2). Tidskrift för hästvänner och landtmän. Utg. Alexis Noring. Årg. I-II:1-12. Stockholm, J .Hörberg, 1831-34.
8:o. (ca 220x130 mm). 2 litograferade titelblad med vignette, 17 litograferade planscher med hästmotiv efter C. F. Kiörbo, 10 delvis utvikbara litograferade planscher (varav 6 numrerade 1-6 i vol. I).
Samtida bruna hfrbd, rikt guldornerade ryggar, blågröna snitt.

Lundstedt, Sveriges periodiska litteratur, II:119.
Ekonomisk tidskrift, utg. af sekreteraren i stuteriöfverstyrelsen Alexis Noring.

Proveniens: Albert Julius Lindström (1859-1939), godsägare (bl.a. Trystorp, Steninge och Ljungs slott), hästuppfödare vid bl.a. Flyinge stuteri samt överdirektör vid Stuteristyrelsen. Han var far till äventyraren Eva Dickson.

Planscherna med några småfläckar. Litograferat titelblad med fläckar i inre marginal. Reva på något tryckt titelblad. Något småfläckade. Banden något nötta, liten spricka i övre fals i vol. 2.

672523

2019-09-06