Le Corbusier fåtölj

Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj
Le Corbusier fåtölj

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LE CORBUSIER och PIERRE JEANNERET och CHARLOTTE PERRIAND, fåtölj, modell LC1, formgiven omkring 1928, 1970-tal, svartlackerat stål, sitsar och ryggstöd klädda med ursprunglig klädsel i koskinn, märkt Cassina, i stålet LC1 11834, sitthöjd ca 35 cm

Spricka och slitage i skinnet, repor och märken i stålet

672817

2019-09-01