Hästar 23 volymer
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HÄSTAR (23). Böcker om hästar, 24 volymer och häften. Bl.a. Hästen i Sverige, Nimrod (Apperley), My horses (1928, 142 / 175 nr. ex.), Fischerström, Ridskolan å Strömsholm (1918, med dedikation), Stambok för russ, I-II, (1943), Linder, Studieresor till utländska ridskolor 1913.
Flera illustrerade.
24 volymer och häften.
Proveniens: Albert Julius Lindström (1859-1939), godsägare (bl.a. Trystorp, Steninge och Ljungs slott), hästuppfödare vid bl.a. Flyinge stuteri samt överdirektör vid Stuteristyrelsen. Han var far till äventyraren Eva Dickson.
Varierande skick, några nötta, några smärre skador
672949
2019-09-06