Hästar 23 volymer

Hästar 23 volymer
Hästar 23 volymer
Hästar 23 volymer
Hästar 23 volymer
Hästar 23 volymer
Hästar 23 volymer

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HÄSTAR (23). Böcker om hästar, 24 volymer och häften. Bl.a. Hästen i Sverige, Nimrod (Apperley), My horses (1928, 142 / 175 nr. ex.), Fischerström, Ridskolan å Strömsholm (1918, med dedikation), Stambok för russ, I-II, (1943), Linder, Studieresor till utländska ridskolor 1913.
Flera illustrerade.
24 volymer och häften.

Proveniens: Albert Julius Lindström (1859-1939), godsägare (bl.a. Trystorp, Steninge och Ljungs slott), hästuppfödare vid bl.a. Flyinge stuteri samt överdirektör vid Stuteristyrelsen. Han var far till äventyraren Eva Dickson.

Varierande skick, några nötta, några smärre skador

672949

2019-09-06