Träfiguriner

Träfiguriner
Träfiguriner
Träfiguriner
Träfiguriner
Träfiguriner
Träfiguriner
Träfiguriner
Träfiguriner
Träfiguriner
Träfiguriner
Träfiguriner
Träfiguriner

Klubbat för:

3 200 SEK

2 500 SEK

TRÄFIGURINER (2), KIna och Japan, 1700/1800-tal, figur med uppsträckt hand, förgylld, med senare sockel i trä, Kina, bedjande munk löst stående på sockel/tron med bla lotusblad, krederat bemålat och förgyllt, höjd mellan ca 16-33 cm (det senare måttet med sockeln)

Ingår i temaauktionen Samlarhem

Nagg, fötter borta på munke, omfattande bortfall av ytbehandling, slitage

673015

2019-11-26