Fornföremål
Klubbat för:
750 SEK
1 200 SEK
UNGUENTARIUM, (2) romerskt, ca 0-400 e Kr, hellenistisk kantharos ca 300 f Kr-0, båda i lergods, höjd mellan ca 3,5-9 cm
Proveniens: Vera Davin (1907-2003) Insamlade på 1960-talet
Ingår i temaauktionen Samlarhem
Jordfynd
673032
2019-11-26