Dryckeskanna Johan Brun Västervik 1777

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DRYCKESKANNA, tenn, 1700-tal, stämplad för Johan Bruhn (mästare 1778-1789), Västervik, 1777, cylinderformad form på kulfötter, lockknopp i form av janushuvud, tremblerad dekor av tulpaner samt blomsterurna, höjd ca 20 cm

Lockknoppen med tryckskada

673351

2019-09-03