Spegel empire
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, göteborgsarbete i empire, Pehr Gustaf Bylanders art, träskuren dekor och pastellage, sannolikt originalförgyllning av polerat guld och slagmetall, fanerad med mahogny, krönt av kärve och palmblad, fält med växtornamentik, bladhölstrade pelare, silverfolierade glas, ca 231x89 cm
Smärre dekor- och fanérskador, ställvisa retuscher, senare glas
673366
2019-09-05