Spegel empire

Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire
Spegel empire

Klubbat för:

8 000 SEK

8 000 SEK

SPEGEL, göteborgsarbete i empire, Pehr Gustaf Bylanders art, träskuren dekor och pastellage, sannolikt originalförgyllning av polerat guld och slagmetall, fanerad med mahogny, krönt av kärve och palmblad, fält med växtornamentik, bladhölstrade pelare, silverfolierade glas, ca 231x89 cm

Smärre dekor- och fanérskador, ställvisa retuscher, senare glas

673366

2019-09-05