Charlotte Wahlström oljemålning

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CHARLOTTE WAHLSTRÖM (1849-1924): Skogslandskap med rådjur, signerad och daterad Charlotte Wahlström -91, olja på duk, 90x115 cm

Charlotte Wahlström var mycket begåvad och fick genom
stipendium möjlighet att studera i Paris och resa ner till
kontinenten. Hon erhöll dessutom kunglig medalj i landskapsmåleri och bronsmedalj på Världsutställningen i S:t Louis. Charlotte Wahlström tillhör en av de främsta landskapsmålarna från denna viktiga period i svensk konsthistoria.

673375

2019-09-03