Violin med stråke efter Jacobus Stainer

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

VIOLIN med STRÅKE, 1800-talets andra hälft, Tyskland, efter modell av Jacobus Stainer (Österrike 1619-1683), invändigt märkt "Jacobus Stainer absam prope oenipontum 1677", lock i gran, sidor, botten och hals i lönn, greppbräda i ebenholtz, stämskruvar i palisander, längd ca 58 cm, i orginaletui

Enligt invändig etikett reparerad 1909, bruks- och åldersrelaterat slitage, stråken med en saknad pärlemorinläggning samt. slitet tagel

673383

2019-09-03