Prakturnor Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

KÖNIGLICHE PORZELLAN-MANUFAKTUR, 1 par prakturnor, empirestil, Berlin omkring 1900, tryckt märkning KPM TAC, parställda, förgyllda i blankt och matt, dekor av växtornamentik och ymnighetshörn, hänklar i form av putti, medaljonger imiterande caméer med reliefdekor av Theseus och Ariadne, höjd 52 cm

Lagade och omförgyllda hänklar, slitage

673612

2019-09-29