Kopparkastrull

Kopparkastrull
Kopparkastrull
Kopparkastrull
Kopparkastrull
Kopparkastrull
Kopparkastrull
Kopparkastrull
Kopparkastrull
Kopparkastrull
Kopparkastrull

Klubbat för:

19 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KOPPARKASTRULL, med lock, 1800-tal, enligt uppgift från Stockholms slott, märk E under öppen krona (sannolikt Prins Eugen), senare gravyr Tore Wretman, höjd 18, längd 40 cm

HISTORIK: Gåva av Prins Bertil till Tore Wretman

PROVENIENS: Tore Wretman

Slitage, anlupen

673658

2019-09-29