Ljuskrona Karl Johan
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LJUSKRONA, Karl Johan, 1800-talets första hälft, för 6 ljus, stomme av förgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, kronringen med pressade blomornament, ljusarmar i form av delfiner, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 87, diameter 74 cm
Elektrifierad, slitage, ställvisa kompletteringar och nagg
673666
2019-09-03