5 bägare i silver, 1700-tal

5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal
5 bägare i silver, 1700-tal

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BÄGARE, silver, 5 st, varav 4 omkring 1750-80, Ryssland, samt 1 oidentifierad, ca 1700-talets mitt, cylindriska samt fotlösa, dekor i relief med rocaille, akantus och fåglar, 3 med förgylld insida, höjd 8-10, diamater 6-8 cm total vikt ca 430 g

Åldersrelaterat slitage, den större bägaren med oidetifierade stämplar

673707

2019-09-06