Byrå med vitrin från Kristina Nilsson

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BYRÅ med VITRIN från KRISTINA NILSSON, Louis XV-stil, 17/1800-tal, Mathias Ortmanns art, fanerad med valnöt, träskuren dekor, bly och förgylld mässing, bukig form, inläggningar av friser och fält, krön och lambrekäng med genombruten dekor, nycklar medföljer, höjd 191, 68 x 49 cm

PROVENIENS: Operasångerskan Kristina Nilsson (1843-1921), grevinnan Casa de Miranda, Villa Vik

LITTERATUR: Tobias Norlind: Kristina Nilsson - sångerskan och konstnärinnan, Stockholm 1923, sidan 273, avbildat på Villa Vik

Smärre skador och lagningar, omarbetat, kompletterat, senare överdel

673772

2019-09-29