Karmstolar formgivna av E K Augustsson

Klubbat för:

3 600 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

KARMSTOLAR, 1 par, "Löten", formgivna av E K Augustsson 1967 för Hjalmar Jackson AB, mahogny, klädda i svart skinn med pärlspikning, höjd 95 med sitthöjd ca 42 cm

PROVENIENS:
Formgiven 1967 till direktionsrummet på Semper AB i Wennergren Center, Stockholm

Zustandsbeschreibung

smärre slitage

673821

2019-09-08