Gustafsberg Minerva 1800-tal

Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal
Gustafsberg Minerva 1800-tal

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUSTAFSBERG, "Minerva" (1866-1892), 110 dlr., matservis, ironstone opak, tryckt dekor i blått, bestående av: 34 flata mattallrikar, 14 djupa mattallrikar, 28 flata förrättstallrikar, 14 assietter, 9 uppläggningsfat, fiskfat med silfat, 5 skålfat på fot, 3 skålar, terrin, karott samt 2 såsterriner med underfat

Omfattande skador: nagg, missfärgningar, sprickor, lagningar, slitage

673858

2019-09-06