Servisdelar från Rörstrand för Tore Wretmans bolag
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, servisdelar, 9 st, Rörstrand, stengods, tillverkad för Tore Wretmans firma AB Smörgåsbord, flammig glasyr i brunt och svart, bestående av 4 tallrikar, 4 skålar och 1 brännvinstunna, delvis stämpelmärkta Rörstrand TRADE MARK AB SMÖRGÅSBORD STOCKHOLM SWEDEN, tallrikarnas diameter 26 cm, brännvinstunnans höjd 28, skålarnas diameter 14-25 cm
PROVENIENS: Tore Wretman
Till världsutställningen i New York 1964 beställde den svenska paviljongen restaurangporslin från Rörstrand. Carl-Harry Stålhanes servis "Smörgåsbordet" var påverkad av asiatisk stengodstradition.
Med Tore Wretmans bolag AB Smörgåsbord, salufördes servisen till storhotell och restauranger. AB Smörgåsbords logotyp, i form av en sill och ett nubbeglas i relief, blev dekor på godset. Servisen fanns även på SAS Hotel i Köpenhamn samt på vissa passagerarfartyg som gick mellan Sverige och England samt USA.
Brännvinstunnan var tänkt att stå i mitten av ett bord. På knopparna över tapparna, skulle det hänga silverbrickor, med namnen på de olika typerna av brännvin som serverades.
LITTERATUR: Mat och Minnen, sidan 151
En tallrik och brännvinstunnan utan stämplar, två skålar med sprickor
673866
2019-09-29