Pennteckning Louis Masreliez

Pennteckning Louis Masreliez
Pennteckning Louis Masreliez
Pennteckning Louis Masreliez
Pennteckning Louis Masreliez
Pennteckning Louis Masreliez
Pennteckning Louis Masreliez

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LOUIS MASRELIEZ (1748-1810): Studier av antika statyer föreställande Apollon och Herkules, pennteckning, 29 x 42,5 cm, monterad i samtida nedskuren ram med originalförgyllning
Sannolikt utförd under konstnärens resa i Italien på 1770-talet

PROVENIENS: Christian Hammer Collection nr 5148 (1818-1905), verso med ägarstämpel

Louis Masreliez tillhör en av de mest inflytelserika konstnärerna under den gustavianska eran, tillsammans med sin far och bror kallades konstnärsfamiljen från Frankrike till Stockholm för att arbeta med de kungliga slottens inredning. Under större delen av 1770-talet vistades Masreliez i Italien för att studera den klassiska konsten och arkitekturen. Först tre år i Bologna, vidare till Rom 1774, där han befann sig mer eller mindre under åtta år, vilket innebar en betydande utveckling för Masreliez både som människa och konstnär. Under perioden besöktes också många av de kända byggnader som fanns i Roms omnejd, såsom Orivieto, Caprarola, Viterbo och Bagnaia, där Masreliez utförde studieteckningar i bundna volymer varav flertalet ingår i Nationalmuseums samlingar

Ställvisa fläckar, nedre högra hörnet med lagning

673878

2019-09-29