ÅRETS GULD-DOLMA , skulptur
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÅRETS GULD-DOLMA, skulptur i form av en förgylld kåldolma på piedestal i trä, höjd 41 cm. Utförd 1966. Med plakett: "Årets Guld-dolma till Tore Wretman tycker Susanna Povel Kerstin Beppe"
50-årspresent av Povel och Susanna Ramel / Beppe och Kerstin Wolgers
PROVENIENS: Tore Wretman
LITTERATUR: Tore Wretman: Mer Mat & Minnen, Om den ärbara vällusten, Bra Böcker 1988, avbildad sidan 87
673899
2019-09-29