ÅRETS GULD-DOLMA , skulptur

ÅRETS GULD-DOLMA , skulptur
ÅRETS GULD-DOLMA , skulptur
ÅRETS GULD-DOLMA , skulptur
ÅRETS GULD-DOLMA , skulptur
ÅRETS GULD-DOLMA , skulptur
ÅRETS GULD-DOLMA , skulptur
ÅRETS GULD-DOLMA , skulptur
ÅRETS GULD-DOLMA , skulptur

Klubbat för:

14 000 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

ÅRETS GULD-DOLMA, skulptur i form av en förgylld kåldolma på piedestal i trä, höjd 41 cm. Utförd 1966. Med plakett: "Årets Guld-dolma till Tore Wretman tycker Susanna Povel Kerstin Beppe"

50-årspresent av Povel och Susanna Ramel / Beppe och Kerstin Wolgers

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Tore Wretman: Mer Mat & Minnen, Om den ärbara vällusten, Bra Böcker 1988, avbildad sidan 87

Kuntoraportti

673899

Päivämäärä:

2019-09-29