Schefferus: De antiquis...regni Sveciae insignibus

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SCHEFFERUS, JOHANNES. De antiquis verisque regni Sveciæ insignibus, liber singularis. Holmiæ (excudit N. Wankiif) 1678.

Liten 4:o (ca 192x155 mm). (8), (1)-325 (s. 319-320 överhoppade i pagineringen, delvis oregelbunden paginering), (3) s. Titelblad med träsnittsvinjett, 14 delvis utvikbara graverade planscher (alla, 1 m. lten lagning i övre marginal).
Nött brunt samtida hfrbd, blekt rygg m. tre upphöjda bind, skador i övre o. nedre kant, handskriven ryggtitel (senare), stänksnitt. Små lagningar i marginal t. sista opaginerade bladet före huvudtexten o. s. 307/308, 309/310 o. 323/324, enstaka fläckar. Namnteckning på titelbladet C. H. Braad 1743. Exlibris Lars C. Stolt

Collijn 825, Hesse 1524, Warmholtz 6877.
Ett heraldiskt arbete om de legala o. historiska rättigheterna till symnolen tre kronor i de nationella vapnen, om vilka Danmark o. Sverige stridit under århundraden.

Christoffer Henrik Braad (1728-1781), svensk ostindiefarare, gjorde fyra resor till Kina 1748-49, 1750-52, 1753 och 1760-62. När Braad hemkommit från sin fjärde resa, avslog han ett anbud om att bli direktör i Ostindiska kompaniet, och inköpte i stället en lantegendom i närheten av Norrköping och sysselsatte sig under resten av livet med litterära forskningar och studier. Braads bibliografiska anteckningar, Ostrogothia Literata, av honom själv nedskrivna och ordnade i fem tjocka band, förvaras på Linköpings stifts- och landsbibliotek. Från sina två första resor han efterlämnat 17 volymer anteckningar om sina reserön som idag finns på Uppsala universitetsbibliotek. (Wikipedia).

Se text

673933

2019-09-30