Dieter Matzner, skulptur
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
1 000 SEK
DIETER MATZNER (Tyskland/Sverige, född 1936): Nolan, motiv av potatis, förgylld skulptur i brons, placerad på platta av trä. Numrerad 3035. Höjd 7 cm, längd 7,5 cm.
"I anledning av Linköpings 700-årsfirande samt den speciella potatisveckan ´Linköping, Sveriges största potatisland´ vill vi gärna överlämna en Nola till Tore Wretmans 70´årsfond. Den har formgivits av Dieter Matzner, Alingsås museum och är försedd med tillverkningsnummer som garanterar den äkta Nolan. Nolor är det gamla namnet för potatis i Alingsås där Jonas Alströmer år 1724, som förste svensk, började odla potatis på sin egendom Nolhaga" Den 2 okober 1987
PROVENIENS: Tore Wretman
673949
2019-09-29