Ernst Åkerbladh, akvarell

Ernst Åkerbladh, akvarell
Ernst Åkerbladh, akvarell
Ernst Åkerbladh, akvarell
Ernst Åkerbladh, akvarell
Ernst Åkerbladh, akvarell
Ernst Åkerbladh, akvarell
Ernst Åkerbladh, akvarell
Ernst Åkerbladh, akvarell

Klubbat för:

66 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ERNST ÅKERBLADH (1890-1969): Teatergrillen 1951, signerad och daterad Ernst Åkerbladh 51, akvarell på papper, 36x51 cm. Publicerad i Lutfisken 1951.

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Tore Wretman: Mer Mat & Minnen, Om den ärbara vällusten, Bra Böcker 1988, avbildad sidan 93

Hovtraktören Tore Wretman startade Teatergrillen under de första åren efter krigsslutet 1945 och den blev snabbt en av Stockholms populäraste restauranger

674095

2019-09-29