Special Räkning för Lofwers Alunvärks 1722
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, "Lofwers Alunruks Special CassaRäkning År 1722", läderklädd rygg, bokens mått ca 33x21x4,5 cm
Lovers Alunbruk, anlades 1724 av landshövding G. W. Fleetwood. Vedfrågan gick inte att lösa i Degerhamn, därför flyttades tillverkningen till Kolboda. 5-7 egna fartyg transporterade alun från Öland, 6.000 ton/år. 10.000 kubikmeter ved/år förbrukades. Produktion 1790-tal: 1300 tunnor/år. Användes i garveri och textilindustri. Biprodukt rödfärg, vitriol och andra färger. 60-70 vuxna och lika många barn arbetade där. Bruket överflyttades till Degerhamn 1841, där det blev kallat Norra Bruket.
Rester efter Lovers Alunbruk är avfallshögen Rödfyren.
pärmar med slitage och skador
674231
2019-09-17