Spegel sengustaviansk J.G. Igelström

Klubbat för:

15 500 SEK

4 000 SEK

JOHAN GUSTAF EGELSTRÖM (spegelmakare i Stockholm, gesäll hos Johan Åkerblad 1790-1799, verkgesäll 1799-1801 hos änkan Åkerblad, död 1806), spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad IE samt Stockholms hallstämpel 180?, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålad, krönt av bandrosett, över- och understycke med infattade gouacher med antikserande motiv, dekor av blad-, pärl- och äggstav, silverfolierade glas, originalbakstycke, 126 x 54 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, ställvisa dekorskador och retuscher, senare glas

674299

2019-09-15