Kakelugnsmodell från slutet av 1800-talet

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KAKELUGNSMODELL, lergods, 1800-talets sista kvartal, föreställande en kakelugn i nyrenässans, riklig reliefdekor, målad i vitt och guld, luckor av mässing, höjd 46 cm

PROVENIENS: Stopalo

Kantnagg, smärre färgbortfall, bränningsspricka från tillverkningen

674304

2019-09-15