Bordspendyl Charles X
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSPENDYL, parisarbete, Charles X, signerad Kinable Palais Royal N:o 131 (Dieudonné K., urmakare verksam i Paris 1780-1825), brännförgylld brons, postament med figursceneri av Amor och kvinna vid offerurna, urhus med ymnig växtornamentik, emaljerad sifferring med romerska siffror, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 47,5 cm
PROVENIENS: Stopalo
Slitage. SAV garanterar ej funktionen.
674360
2019-09-15