Golvur
Klubbat för:
2 400 SEK
3 000 SEK
GOLVUR, märkt Daniel Åberg, Norrköping. (verksam 1760-80). urtavla delvis förgylld, stomme i bemålat trä, sannolikt originalfärg, pendel, uppdragsnyckel samt lod finns, höjd ca 210 samt bredd 49 samt djup 28 cm
Renoverad, senare frontglas och med en spricka, bruks och åldersrelaterat slitage, liten listbit medföljer, funktionen garanteras ej
674759
2019-09-08