Golvur

Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur
Golvur

Klubbat för:

2 400 SEK

3 000 SEK

GOLVUR, märkt Daniel Åberg, Norrköping. (verksam 1760-80). urtavla delvis förgylld, stomme i bemålat trä, sannolikt originalfärg, pendel, uppdragsnyckel samt lod finns, höjd ca 210 samt bredd 49 samt djup 28 cm

Renoverad, senare frontglas och med en spricka, bruks och åldersrelaterat slitage, liten listbit medföljer, funktionen garanteras ej

674759

2019-09-08