Tekanna Ryssland silver
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALEXANDER KORDES (verksam 1826-1879), tekanna, silver, senempire, svängd hänkel, pip i form av svanhals, bladdekor, lockknopp i pärlemo, vapendekor, stämplad Kordes, St. Petersburg 1855, höjd 14, vikt ca 784 g
Graverad vapendekor, liv med två bucklor
674812
2019-09-12