Tekanna Ryssland silver

Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver
Tekanna Ryssland silver

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ALEXANDER KORDES (verksam 1826-1879), tekanna, silver, senempire, svängd hänkel, pip i form av svanhals, bladdekor, lockknopp i pärlemo, vapendekor, stämplad Kordes, St. Petersburg 1855, höjd 14, vikt ca 784 g

Graverad vapendekor, liv med två bucklor

674812

2019-09-12