Matbestick 47 delar silver 1800-tal

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

MATBESTICK, 47 delar, silver, bestående av: 12 matknivar, 11 matgafflar, 12 matskedar och 12 dessertskedar, matknivar modell Olga, nio av Christian Hammer, Stockholm 1850-53, tre av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1881, förnicklade stålblad, 11 matgafflar engelsk snäckmodell av P. A. Ljunglöf, Stockholm 1848-49, monogramstämplar, 12 matskedar engelsk snäckmodell av P. F. Palmgren, Stockholm 1863-64, vapenstämpel för adliga ätten Heijkenskjöld, 12 dessertskedar engelsk snäckmodell av Jakob S. Lundberg, Stockholm 1837, vapenstämpel, vikt exkl. matknivar 2260 g

675001

2019-09-29