Joakim Allgulander serigrafi
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Secret garden", signerad Joakim Allgulander, numrerad 152/240, serigrafi, bildmått ca 67x48 cm
HISTORIK:
Konstnären om motivet:
"Motivet "Secret Garden" föreställer en kristallkrona som hänger i en trädgårdsliknande miljö. Jag ville komma åt en slags mystiskt, vacker känsla av svunnen tid. Det faktum att man dessutom inte vet om det är utomhus, inomhus, eller kanske bara en dröm tycker jag också bidrar till spänningen".
675039
2019-09-12