Ljusstakar empire

Ljusstakar empire
Ljusstakar empire
Ljusstakar empire
Ljusstakar empire
Ljusstakar empire
Ljusstakar empire
Ljusstakar empire
Ljusstakar empire

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

LJUSSTAKAR, parisarbeten i empire, brännförgylld brons, fotplatta med palmetter, fasetterad pelare på tassfötter, krönt av hermansikten, ljuspipa med palmetter, lösa manschetter, höjd 30 cm

LITTERATUR: Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 326 jämför snarlika ljusstakar
Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 77 jämför snarlika ljusstakar av Claude Galle

Smärre slitage

675051

2019-09-08