Bordsarmatur Famille rose
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSARMATUR, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), balusterformad, famille rose, dekor av pion, prunus och lotusblommor i emaljfärger och sepia, höjd exkl. lampfattning ca 26 cm
PROVENIENS: Inköpt på M. Molvidson AB, Stockholm
Ursprungligen lockurna, nagg, slitage, borrad
675787
2019-09-17